As another highly unusual year in the legal industry enters its final months, The American Lawyer is preparing to recognize and celebrate the important work being done across the profession—and the people doing it.

On December 2, The American Lawyer Industry Awards will honor the most exceptional lawyers, law firms, legal departments and organizations in the country. Today, we are pleased to announce the finalists for many of the awards that will be featured that night. All finalists will be celebrated—and winners announced—at the awards event in New York.

In addition to those listed below, we will also recognize at the event our Lifetime Achievement Award recipients, Attorney of the Year finalists and Litigation Department of the Year finalists, all of whom will be announced in the coming days.

Congratulations to all our finalists! And without further ado…

Law Firm of the Year Finalists

  • Covington & Burling
  • Davis Polk & Wardwell
  • Fenwick & West
  • Kirkland & Ellis
  • McDermott Will & Emery
  • Ropes & Gray

Tony Mauro Award Winners

  • Reporters Committee for Freedom of the Press
  • Tom Leatherbury of Vinson & Elkins

Best Business Team Finalists

  • Barnes & Thornburg
  • Goodwin Procter
  • Latham & Watkins
  • Mayer Brown
  • McDermott Will & Emery
  • Reed Smith
  • Winston & Strawn

Best Client-Law Firm Team Finalists

  • Finnegan, Henderson, Farabow, Garrett & Dunner and Unilever
  • Goodwin Procter and Moderna
  • Greenberg Traurig and Becton, Dickinson & Co.
  • Kilpatrick Townsend & Stockton and Levi Strauss & Co.
  • Orrick, Herrington & Sutcliffe and Zynga

Best Diversity Initiative Finalists

  • Ballard Spahr
  • Hunton Andrews Kurth
  • Goodwin Procter
  • Kaplan Hecker & Fink
  • Paul, Weiss, Rifkind, Wharton & Garrison
  • Winston & Strawn

Best Mentor: In-House Finalists

  • Kenita Barrow, Otsuka US
  • Brooks Beard, VMWare
  • Ben Shively, R.J. Reynolds Tobacco Co.

Best Mentor: Law Firm Finalists

  • Lisa Bebchick, Ropes & Gray
  • Lisa Collins, Baker Hostetler
  • Rachel Cowen, McDermott Will & Emery
  • Chanler Langham, Susman Godfrey
  • Michelle Reed, Akin Gump Strauss Hauer & Feld
  • Linda Swartz, Cadwalader Wickersham & Taft

Best Provider Collaboration Finalists

  • Freshfields Bruckhaus Deringer and Level Legal
  • Jenner & Block, Nishimura & Asahi, Cleary Gottlieb Steen & Hamilton, Gibson Dunn & Crutcher
  • Hogan Lovells LIBOR Advanced Delivery Toolkit
  • LexFusion, Agiloft and Factor
  • McGuireWoods, Bank of America, Duke Energy, Husqvarna Group, Wells Fargo, Charlotte Center for Legal Advocacy, Legal Aid of NC—Charlotte, Moore & Van Allen
  • Perkins Coie and ElevateFlex

Best Use of Technology Finalists

  • Holland & Knight
  • Latham & Watkins
  • Orrick, Herrington & Sutcliffe
  • Robins Kaplan
  • Seyfarth Shaw
  • Troutman Pepper Hamilton Sanders

Legal Services Innovation Finalists

  • Akin Gump Strauss Hauer & Feld
  • Ballard Spahr
  • Konexo / Eversheds Sutherland
  • Holland & Knight
  • Troutman Pepper Hamilton Sanders

Young Lawyers of the Year Winners

  • Jennifer Cheng, Reed Smith
  • Leah Godesky, O’Melveny & Myers
  • TJ Graham, Cooley
  • Alexia Korberg, Paul, Weiss, Rifkind, Wharton & Garrison
  • Joshua Matz, Kaplan Hecker & Fink
  • Joanna Wright, Boies Schiller Flexner

National Boutique / Specialty Litigation Department of the Year Finalists

  • Cohen Milstein Sellers & Toll
  • Irell & Manella
  • Keker, Van Nest & Peters
  • McKool Smith
  • MoloLamken
  • Reid Collins & Tsai

Regional Litigation Departments of the Year Finalists

  • California
    • Gibson, Dunn & Crutcher
    • Latham & Watkins
    • O’Melveny & Myers
    • Susman Godfrey
    • Wilson Sonsini Goodrich & Rosati
  • Florida
    • Boies Schiller Flexner
    • Nelson Mullins Riley & Scarborough
  • Georgia
    • Greenberg Traurig
    • King & Spalding
  • Pennsylvania
    • Carlson Lynch
    • Cozen O’Connor
    • Reed Smith
  • Texas
    • Haynes and Boone
    • Jones Day
    • Susman Godfrey