Born: Dec. 12, 1930, Camden, N.J.

Federal Judicial Service: Nominated by Ronald Reagan, Feb. 28, 1985, to new seat created by 98 Stat. 333; confirmed by Senate May 3, 1985; received commission May 10, 1985. Assumed senior status May 22, 1998

Education: LaSalle Univ., A.B., 1955; Rutgers Law School-Newark, J.D., 1958

Professional Career: Partner, Brown, Connery, Kulp, Wille, Purnell & Greene, Camden, 1959-82; chairman, N.J. State Board of Higher Education, 1971-73; chairman, State Commission of Investigation, 1974-79; N.J. public advocate/public defender, 1982-85

Race or Ethnicity: Hispanic