Born: May 30, 1942, New York, N.Y.

Federal Judicial Service: Nominated by Bill Clinton, May 6, 1997, to seat vacated by Hon. H. Lee Sarokin; confirmed by Senate Sept. 25, 1997; received commission Sept. 29, 1997

Education: Marymount Manhattan College, B.A., 1963; Seton Hall Univ., M.A., 1971; Seton Hall Univ. School of Law, J.D., 1975

Professional Career: Law clerk, Hon. Robert Clifford, N.J. Supreme Court, 1975-76; assistant U.S. attorney, D.N.J., 1976-78; partner, Sweeney, Bozonelis, Stachle & Woodward, Chatham, 1978-84; partner, Boyar, Higgins & Hayden, Morristown, 1984-91; judge, Superior Court of New Jersey, Essex County, 1991-97

Race or Ethnicity: White