Born: Aug. 13, 1946, Fond du Lac, Wis.

Federal Judicial Service: Nominated by George Bush, July 26, 1991, to new seat created by 104 Stat. 5089; confirmed by Senate Feb. 27, 1992; received commission March 2, 1992

Education: Bryn Mawr College, A.B., 1968; Villanova Univ. School of Law, J.D., 1972

Professional Career: Associate, then partner, McCarter & English, Newark, 1972-84; commissioner, N.J. Dept. of Banking, 1984-90; vice president and general counsel, Prudential Property and Casualty Insurance, Holmdel, 1990-92

Race or Ethnicity: White