Born: April 23, 1924, Orange, N.J.

Federal Judicial Service: Nominated by Jimmy Carter Sept. 28, 1979, to new seat created by 92 Stat. 1629; confirmed by Senate Oct. 31, 1979; received commission Nov. 2, 1979. Assumed senior status May 1, 1994

Education: Williams College, B.A., 1948; Columbia Law School, LL.B., 1951

Professional Career: U.S. Army sergeant, 1943-45; U.S. Army lieutenant, 1951-53; law clerk, Hon. Phillip Forman, U.S. District Court, D.N.J., 1952-53; associate, then partner, Riker, Danzig, Scherer, Hyland & Perretti, Newark, 1953-79

Race or Ethnicity: White